Kiedy zacząć z dzieckiem naukę jazdy na nartach?

Huhu ha huhu ha nasza zima w bieli trwa …

Styczeń przyniósł nam nieoczekiwaną zmianę pogody. Po grudniowym marazmie i nijakości … nareszcie mamy to, czego usilnie domagamy się od zimy, mróz i śnieg przeplatany promieniami słońca ! To napawa optymizmem i jest dobrym prognostykiem na nadchodzące ferie ! Tak długo wyczekiwana aura sprzyja rodzinnym spacerom, bądź aktywniejszej formie spędzania czasu, jaką bez wątpienia jest jazda na sankach, łyżwach i nartach.

Od najmłodszych lat nasze pociech hartowaliśmy na świeżym powietrzu. Pierwsze płatki śniegu czyniły sposobność do ubrania dziewczynek i wyruszenie na spacer 🙂 Niezastąpioną formą transportu zawsze były saneczki w liczbie dwie sztuki, do tego dwa koniki pociągowe mama,  tata i w drogę 🙂

Do szóstego roku życia Julia, Maja, Karolina, Natalia i Oliwia opanowały do perfekcji jazdę na sankach. Czas najwyższy przeskoczyć o poziom wyżej w sportowej karierze i zamienić płozy saneczkowe na łyżwowe. Sprawa o tyle się komplikuje, że w tej dyscyplinie należy używać siły własnych mięśni do przemieszczania się, a nie siły mięśni rodziców 🙁 Pierwsze ślizgi pod okiem naszych opiekunów wykonujemy nie byle gdzie, bo na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Widząc szybkość w jakim nasze pociechy potrafiły nauczyć się jazdy na łyżwach, postanowiliśmy podnieść poprzeczkę i zamiast jazdy po płaskim lodowisku spróbować zjechać z górki … z małą dyskretną różnicą zamieniając łyżwy na narty 🙂 I w tym momencie porównując cenowo wszystkie dotychczasowe sporty, narciarstwo wysuwa się na pierwsze miejsce w kategorii najwyższa cena. Mimo tego sport ten w Polsce był, jest i będzie zawsze popularny. Nie rezygnujmy z zainwestowania w naukę jazdy na nartach i  wszczepienie przysłowiowego bakcyla najmłodszym. Pytanie tylko w jakim wieku zacząć naukę, gdzie i z kim ?

Jeśli jesteś rodzicem który jazdę ma opanowaną w stopniu instruktorskim to masz szczęście 🙂 Naukę możesz zacząć w wieku 4 lat. Sytuacja komplikuje się, kiedy twoje umiejętności delikatnie mówiąc odstają od użytkowników stoku i masz problemy z założeniem nart 🙂 Wtedy nie ryzykuj i oddaj swoją pociechę pod skrzydła instruktorów. Dzięki temu dziecko dostanie profesjonalną usługę w postaci doboru sprzętu, nauki podchodzenia pod górkę, bezpiecznego upadania na stoku, informacji o zagrożeniach i poruszaniu się po stoku i wreszcie to co najistotniejsze i najcenniejsze szusowania.

My nie mamy tyle szczęścia i nie jeździmy na tyle dobrze, żeby podjąć się nauki jazdy naszych pociech choć pierwsze próby były. Przypominając sobie ten dzień sam uśmiech ciśnie się na usta dwoje rodziców z piątką sześciolatków, pięć wypożyczonych kompletów narciarskich, ośla łączka pod Telegrafem w Kielcach. Ta kombinacja nie mogła przynieść sukcesu. Po trzech próbach zjazdu w asyście rodziców nasze pociech jak wolne elektrony odbijały się od siebie i co chwila lądowały w krzakach i siatkach zabezpieczających. Były na tyle zdegustowane brakiem koordynacji nad własnym ciałem, że o mało co, a nasz szczery wysiłek poszedłby na marne.

Kolejna próba zakończona pełnym sukcesem to jazda na nartach w asyście taty i dwóch Instruktorów w Pieninach na stoku Polana Sosny i Czorsztyn Ski Kluszkowce . Profesjonalne podejście i cierpliwość dały nam rodzicom jak i dzieciom niebywałą satysfakcję i poczucie, że inwestycja w instruktarz nie poszła na marne.

 

Kochani może zastanawiacie się, jak nauczyć dziecko jeździć na nartach? Kiedy zacząć z dzieckiem naukę jazdy, jak dobrać narty dla dziecka i dokąd jechać na narty z dzieckiem. Po naszych doświadczeniach, kiedy to Julia, Maja, Karolinka, Natalia i Oliwia uczyły się jeździć na nartach, chcemy z Wami podzielić się naszymi spostrzeżeniami i doradzić od czego w ogóle zacząć i czy w ogóle warto ?

Owszem warto !!! Oto nasze obserwacje, spostrzeżenia i wnioski w kilku punktach :

 1. Dziecko jazdy na nartach uczy rodzic czy instruktor?

  Tak, jak już wspomnieliśmy, nawet jeśli nie mamy wątpliwości co do swoich umiejętności, oddajmy dziecko pod opiekę instruktorowi. Zapewni on systematyczną naukę, zadba o nienaganną technikę i pomoże uniknąć złych nawyków, które później trudno wykorzenić.

 2. Kiedy zacząć z dzieckiem naukę jazdy na nartach?

  Zdania są podzielone. Szkolenie pod okiem instruktora zaczyna się najczęściej w czwartym roku życia, ale już nawet trzy-latki mogą oswajać się ze sprzętem i z narciarską atmosferą. Przecież pierwsze narciarskie kroki dziecka to najczęściej zwykła zabawa na śniegu, tyle że z określonym rodzajem zabawek 🙂 🙂 🙂 : ) 🙂

 3. Dziecko uczy się jazdy indywidualnie czy w grupie ?

  Oczywiście, że w grupie, bo wtedy jest lepsza zabawa. Widzieliśmy to po naszych Córkach, które świetnie bawiły się i zdrowo konkurowały ze sobą. Organizowały zawody, które polegały na zrobieniu najładniejszej “pizzy” narciarskiej 🙂 Jeszcze mała rywalizacja nikomu nie zaszkodziła.

 4. Kupować dziecku sprzęt czy wypożyczać?

  Narty – zwłaszcza gdy jeździ się w góry raz do roku – można z powodzeniem wypożyczyć, bo dziecko rośnie i długo się nowymi deskami nie nacieszy. Wypożyczenie jest lepsze od kupowania używanych, zwłaszcza bardzo starych i zużytych. My również naszym pociechom wypożyczamy za każdym razem, tym bardziej przy naszej gromadce koszty byłyby znaczne, a dziewczynki przecież cały czas rosną.

 5. W co ubrać dziecko na narty?

  Kombinezon powinien być przede wszystkim ciepły i nieprzemakalny. Jeśli dwuczęściowy, to z kurtką zasłaniającą pupę, bo dzieci lubią siadać, a nawet tarzać się w śniegu. Podobnie rzecz się ma z rękawicami. Muszą być dopasowane tak, by nie utrudniały trzymania kijów i żeby chroniły ręce przed zmarznięciem oraz otarciami w razie upadku.

  Narciarstwo jest bardzo sympatycznym sportem. Umożliwia kontakt z naturą i podziwianie wspaniałego, górskiego, zimowego krajobrazu. Łączy w sobie ruch na świeżym powietrzu, a także jest świetnym sposobem na rodzinne spędzanie czasu. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić Was serdecznie do podjęcia nauki tego wspaniałego sportu …

możesz jeszcze przeczytać

Wcześniaki dzieciaki

Sytuacja, kiedy dziecko przychodzi na świat przed planowanym terminem porodu to problem, który dotyka co dziesiątą rodzinę. Ich rzeczywistość zaczyna oscylować wokół myśli i działań mających na celu poprawę perspektywy rozwojowych swojego maleństwa. Wcześniak to noworodek urodzony przed końcem 37 tygodnia ciąży z objawami niedojrzałości anatomicznej i czynnościowej wszystkich narządów i [...]

Czytaj więcej

Nasze dziecko zmienia szkołę …

Zmiana szkoły to poważne wyzwanie i wielka zmiana w życiu każdego młodego człowieka. Oczywiście my rodzice również przeżywamy i zastanawiamy się, jak nasza pociecha poradzi sobie w nowym środowisku i zupełnie nowym otoczeniu. Wiadomo, że każde nowe ważne wydarzenie, niesie za sobą element niepewności, obawy a czasem nawet lęku przed nieznanym. Odczuwają to dorośli – dlaczego […]

Czytaj więcej
 • J. Kac

  A rozważali Państwo Domową Edukację dla swoich córek?

 • Zuzanna Stec

  Mam dokładnie to samo zdanie. Sama mam z mężem 2-letnią córeczkę i oka nie możemy z niej spuścić, a przy pięciu dzieciach to potrzebowalibyśmy chyba 3 dodatkowe pary rąk. 🙂

  ___________________________________________________
  http://gazetka-lewiatan.pl/prezenty-na-dzien-matki-zrob-to-sam/

 • Dziecko najszybciej nauczy jeździć się na nartach w szkółce narciarskiej. Dlatego staramy się wybierać z dziećmi do miejsc, gdzie organizatorzy dbają o edukację sportów zimowych. W tym roku zdecydowaliśmy się na https://portaski.pl . Wspólnie z dziećmi będziemy szlifować umiejętności jazdy na nartach podczas wypoczynku na feriach zimowych.