Światowy Dzień Wcześniaka 2016 w Pałacu Prezydenckim …

Gościła nas dzisiaj Pani Prezydentowa … Czekało nas wiele emocji i wrażeń … Te wzruszające i niecodzienne chwile pozostaną na długo w naszej pamięci …

Blog 1075

Nasze Córcie oczarowały Pierwszą Damę i uczestników Gali

– Miesiąc przed obchodami Światowego Dnia Wcześniaka zadzwoniła do nas pani z Koalicji Dla Wcześniaka, która była współorganizatorem wydarzenia i dostaliśmy zaproszenie z Pałacu Prezydenckiego, z ramienia Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, która jest ambasadorką ŚDW. Zapytano nas, czy chcielibyśmy uczestniczyć w obchodach tego dnia w Warszawie. Oczywiście się zgodziliśmy i 17 listopada gościliśmy w Pałacu Prezydenckim. Prowadzący galę w Pałacu Prezydenckim podkreślali, że nasze córki są ambasadorkami skrajnego wcześniactwa i przykładem tego, że o każdego maluszka urodzonego przed terminem warto walczyć, bo może być zdrowym człowiekiem. Przedstawili każdą z dziewczynek i wyczytali ile każda z nich ważyła, gdy przyszły na świat. Większość zaniemówiła, bo wielkości liczb mówią same za siebie … największa Natalka ważyła zaledwie 850 gramów, a najmniejsza Karolinka – tylko 570 gramów.  Julia ważyła 800 gramów, Maja – 840 gramów, a urodzona jako ostatnia Oliwia – 740 gramów.

Pałac jak z bajki

Pierwsza Dama jest bardzo ciepłą, życzliwą, kontaktową osobą. – Nie tworzy sztucznych murów i barier. Jeszcze zanim odbyła się oficjalna część uroczystości, dziewczynki uczestniczyły w próbie z akompaniamentem. Pierwsza Dama przyszła do nas, przywitała się. Było to dla nas miłe zaskoczenie.

Dziewczynki występowały przed panią prezydentową i zaproszonymi gośćmi z piosenką „My jesteśmy jagódki”. Wraz z innymi wcześniakami rysowały też duży plakat. W imieniu wszystkich wcześniaków Oliwia wręczyła prezydentowej wspólnie namalowany obraz, a Natalka podarowała rodzinne zdjęcie. Pierwsza Dama była pod wrażeniem i dopytywała, czy także może się sfotografować z sympatycznymi pięcioraczkami.

Agata Kornhauser-Duda  wypytywała nas rodziców, jak daliśmy sobie radę z piątką dzieci w tym samym wieku, jak organizowaliśmy opiekę dla córek i jak odnaleźliśmy się w tak niecodziennej sytuacji. – Usłyszeliśmy też miłe słowa, że pani prezydentowa podziwia nas i trud, jaki wkładamy w wychowanie dziewczynek. Było to bardzo przyjemne i wzruszające …

Po gali przewodnik oprowadził dzieci po Pałacu Prezydenckim …  jako ośmiolatki uwielbiają bawić się w królewny, przebierać w suknie, dlatego też było to ich spełnieniem marzeń. – Bardzo podobały im się pozłacane meble, ogromne drzwi, schody jak u Kopciuszka, kryształowe żyrandole. Były zachwycone! Wrażenie zrobił też na nich oryginał Konstytucji 3 Maja, który przechowywany jest w Pałacu Prezydenckim.

Spotkanie z wielkim patronem

Zachęcone życzliwością Pierwszej Damy, Julia, Karolinka, Maja, Oliwia i Natalka zadawały jej wiele pytań, także tych…śmiałych. – Chciały wiedzieć między innymi, gdzie jest Pan Prezydent. Prezydentowa odpowiedziała, że rzadko bywa na miejscu, jest w ciągłych rozjazdach. Dzień wcześniej był w Szwajcarii, później w Rzeszowie, następnego dnia też czekał go wyjazd.

Nasze dociekliwe Córcie pytały także, czy para prezydencka nocuje w pałacu. – Prezydentowa nie onieśmielona wytłumaczyła, że ich sypialnia znajduje się piętro wyżej, nad salą balową. Zdradziła, że jest ona ogromna i gdy pierwszy raz weszli do niej z mężem, pomyśleli, iż można się w niej z powodzeniem bawić w berka. Swoją szczerością i otwartością od razu zaskarbiła sobie sympatię dziewczynek. Cały czas je przytulała i stwierdziła nawet, że gdyby na stałe mieszkały w Warszawie, mogłaby udzielać im korepetycji z języka niemieckiego.  Mieliśmy także okazję odwiedzić kaplicę prezydencką, gdzie w podłogę wmurowane są dwie tablice. Jedna upamiętnia wizytę papieża Jana Pawła II w Pałacu Prezydenckim i umieszczona jest dokładnie w miejscu, w którym klęczał. Druga zaznacza miejsce, gdzie klęczał papież Franciszek. Dla nas rodziców i dziewczynek było to spore przeżycie. Naszym patronem od zawsze jest święty Jan Paweł II, towarzyszy nam w wielu momentach życia. W myśl Ojca Świętego, który powiedział niegdyś: “Dziecko jest źródłem nadziei. Mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. W codziennym trudzie, w wysiłku umysłu, woli serca – obraz dziecka pozostaje dla człowieka natchnieniem”.

Murem za sobą

Zostałyśmy  w Warszawie nieco dłużej, by zwiedzić miasto. Radością dla naszych Pociech była możliwość mieszkania w hotelu. – Uwielbiają hotele, dobrze się w nich czują. W tym warszawskim wzbudzały zainteresowanie wśród gości, także tych zagranicznych. Kierownik restauracji wręczyła im dyplomy „Dla grzecznych klientów”.

Wizytę w Pałacu Prezydenckim będziemy wspominać bardzo dobrze. – Takie wycieczki i występy dodają dziewczynkom pewności siebie, otwierają je na świat, ale też zacieśniają więzy. One nie potrafią dłużej bez siebie wytrzymać, troszczą się o siebie, kochają i lubią. Gdy jedna z nich jest chora i zamiast iść do szkoły, musi zostać w domu, ciągle dopytuje o pozostałe siostry, tęskni za nimi … Dziewczyny bardzo troszczą się o siebie nawzajem, wspierają się. Jako rodzice staramy się im wpoić wartości jakie są najważniejsze w życiu. Dlatego dbamy o naszą siódemkę i pielęgnujemy nasze relacje na każdej płaszczyźnie. Uważamy, że nie ma nic cenniejszego niż kochająca się rodzina. A rodzina zaczyna się od dwojga ludzi, którzy się kochają i szanują.

Blog 1076

Blog 1077

możesz jeszcze przeczytać

Wcześniaki dzieciaki

Sytuacja, kiedy dziecko przychodzi na świat przed planowanym terminem porodu to problem, który dotyka co dziesiątą rodzinę. Ich rzeczywistość zaczyna oscylować wokół myśli i działań mających na celu poprawę perspektywy rozwojowych swojego maleństwa. Wcześniak to noworodek urodzony przed końcem 37 tygodnia ciąży z objawami niedojrzałości anatomicznej i czynnościowej wszystkich narządów i [...]

Czytaj więcej

Nasze dziecko zmienia szkołę …

Zmiana szkoły to poważne wyzwanie i wielka zmiana w życiu każdego młodego człowieka. Oczywiście my rodzice również przeżywamy i zastanawiamy się, jak nasza pociecha poradzi sobie w nowym środowisku i zupełnie nowym otoczeniu. Wiadomo, że każde nowe ważne wydarzenie, niesie za sobą element niepewności, obawy a czasem nawet lęku przed nieznanym. Odczuwają to dorośli – dlaczego […]

Czytaj więcej
 • J. Kac

  A rozważali Państwo Domową Edukację dla swoich córek?

 • Zuzanna Stec

  Mam dokładnie to samo zdanie. Sama mam z mężem 2-letnią córeczkę i oka nie możemy z niej spuścić, a przy pięciu dzieciach to potrzebowalibyśmy chyba 3 dodatkowe pary rąk. 🙂

  ___________________________________________________
  http://gazetka-lewiatan.pl/prezenty-na-dzien-matki-zrob-to-sam/

 • Dziecko najszybciej nauczy jeździć się na nartach w szkółce narciarskiej. Dlatego staramy się wybierać z dziećmi do miejsc, gdzie organizatorzy dbają o edukację sportów zimowych. W tym roku zdecydowaliśmy się na https://portaski.pl . Wspólnie z dziećmi będziemy szlifować umiejętności jazdy na nartach podczas wypoczynku na feriach zimowych.