Pięć szczęść w pięć minut !

Wiara … co to jest ? Czemu służy ? Czy ma sens ? A tak po ludzku, przyziemnie, czy przynosi zysk ? Ludzie od zalania dziejów w coś wierzą. Wynika to z naszej natury, niezbędnego poczucia szczęścia tu, teraz i w przyszłości. Wiara przynosi bezpieczeństwo, przewidywalność, spokój duszy i rozumu. Jest jednym z gwarantów przyszłości ziemskiej.

Wiara góry przenosi … – stawiając taką tezę sprawdźmy jak to było u nas.

Julia, Maja, Karolinka, Natalia i Oliwia przyszły na świat nieoczekiwanie w 26 tygodniu ciąży…

Zgodnie z definicją poród przed 28 tygodniem ciąży nazywa się skrajnym wcześniactwem. Termin ten nie wygląda groźnie i nawet brzmi dobrze dla ucha, ale trzeba mieć świadomość, że kryje za sobą mnóstwo zagrożeń zdrowotnych dla noworodka. Niejednokrotnie konsekwencje wcześniactwa ciągną się przez całe życie.

Nasze córeczki były tak małe, że mieściły się w jednej dłoni i nie dawano im większych szans na przeżycie … Neonatolodzy w Krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim pod nadzorem Prof. dr hab. med. Ryszarda Lauterbacha dwoili się i troili, aby zapewnić dziewczynkom profesjonalną opiekę. Sprowadzano specjalistyczny sprzęt niezbędny do ratowania i leczenia noworodków między innymi od WOŚP.  To również wiara sztabu lekarskiego w postawiony sobie cel dawała z dnia na dzień coraz to lepsze rezultaty.

Nasze córki mimo momentów krytycznych w ich stanie zdrowia nie dawały za wygraną i czując wiarę wszystkich ludzi walczyły dzielnie o każdy kolejny dzień życia.

Wiara góry przenosi a w efekcie mamy cuda …

Ich dzisiejsza kondycja zdrowotna jest dla nas WIELKIM CUDEM

Nie boimy się tego powiedzieć i chcemy się ze wszystkimi podzielić naszymi przeżyciami i doświadczeniami…

Kiedy byłam w ósmym tygodniu ciąży, lekarz oznajmił zdumiony: – Urodzi pani… pięcioraczki!

To był szok… Jak to ja ? Przecież piątka dzieci na raz to wyzwanie nie z tej ziemi. Informacja ta spadła na mnie i mojego męża jak piorun z nieba. I ciągłe pytania dlaczego my ? W dzień i w nocy wracały jak bumerang przez pierwszy miesiąc.

Zawsze w życiu bardzo wysoko stawialiśmy sobie poprzeczki, ale tym razem Ktoś postanowił podnieść ją za nas. Gdzie szukać pomocy, by spać spokojnie ? Odpowiedź w naturalny sposób przyszła sama, wiara … Wiara w to, że będzie dobrze mimo mało optymistycznych, a nie raz wręcz negatywnych rokowań lekarzy.

Pamiętam jak urodziłam nasze córcie i przeżywałam chwile zwątpienia, wtedy jak anioł przyszła do mnie pewna mama chłopca o imieniu Jaś, który miał guza mózgu i powiedziała do mnie, „nie smuć się, musisz być silna bo wiesz, że najtrudniejsze zadania dostają najlepsi żołnierze”.

Nie zapomnę tych słów do końca życia… kiedy przychodzą trudne chwile i brakuje sił, przypominam sobie te słowa i dalej staram się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. Tak, trzeba być niesamowicie silnym i wierzyć, aby sprostać zadaniu wychowania dziecka zarówno chorego, jak i zdrowego … wcześniaka i dziecka niepełnosprawnego …

Kochany Rodzicu, Ty również pamiętaj o tych słowach, bo jeśli posiadasz Pociechę, to znaczy, że już dostałeś zaproszenie do przeżycia najciekawszej, ale zarazem najtrudniejszej podróży swego życia … Dlatego zapamiętaj te słowa o najtrudniejszych zadaniach i najlepszych żołnierzach, którzy muszą być silni.

Takiej walecznej postawy uczą nas przecież nasze dzieci od samego początku … Nasze Córcie również nauczyły nas, że warto wierzyć, walczyć i mieć marzenia …Dla nas rodziców nasze Córeczki są Zwycięzcami !!! Udowadniają nam to każdego dnia.

Potwierdzeniem na to są proste słowa …

Miało ich nie być – SĄ !!!

Miały nie widzieć – WIDZĄ !!!

Miały nie słyszeć – SŁYSZĄ !!!

Miały nie chodzić – CHODZĄ !!!

Każdy rodzić, który ma jednego wcześniaka, wie co znaczy ciągły strach o stan zdrowia dziecka. To uczucie wpisane jest w pierwsze lata życia dziecka i w tym właśnie czasie rodzic musi stale trzymać rękę na pulsie. Znamy to …  Doświadczaliśmy tego i doświadczamy na co dzień ze wzmożoną siłą.

Nie raz, nie dwa rehabilitowałam i płakałam, płakałam i rehabilitowałam. Jednak nigdy się nie poddałam. Drogi Rodzicu wcześniaka musisz być fighterem, nie możesz się poddawać, nawet wtedy kiedy nie masz sił. To się po prostu opłaca 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Nic przecież tak nie uskrzydla rodzica, jak widok uśmiechniętego i szczęśliwego dziecka. To właśnie on, ten bezcenny uśmiech dziecka … ma magiczną moc. Nie ma nic piękniejszego na świecie.

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat !!!

Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie. Mnie i mojego męża Bóg obdarował pięcioma wspaniałymi i niepowtarzalnymi uśmiechami naraz. Jestem bardzo wdzięczna i czuję się wyróżniona, bo wychowanie piątki dzieci naraz to nie lada wyzwanie, ale także zaszczyt bycia rodzicami tych wspaniałych małych kobietek.

Ktoś może zapytać dlaczego? Ja odpowiadam, dlatego że dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie.

Rodzicu wcześniaka, dziecka chorego, dziecka niepełnosprawnego i tego dziecka, które tak po prostu daje nam w kość 🙂 Nie poddawaj się ! Nie załamuj ! Wiedz, że są z Tobą tacy rodzice jak my, którzy również na co dzień przeżywają rozterki wychowawcze, rehabilitacyjne i psychologiczne … mimo, że nasze Córki mają już 8 lat … to wiele jeszcze przed nami 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Ja również nigdy się nie poddałam. Zawsze towarzyszyła mi myśl: „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Wierzyłam, marzyłam i walczyłam dążąc do wyznaczonego celu. Efektem są nasze Córcie, które są uśmiechnięte, szczęśliwe i żyją pełnią życia.

Dziecko jest najwspanialszym cudem… Dziecko urodzone przedwcześnie jest cudem, który od pierwszych swoich ziemskich chwil musi podjąć walkę i podświadomie wierzyć, że jest potrzebne, kochane i wyczekiwane …

Wcześniak walczy, a wraz z nim rozpoczyna się największa lekcja pokory, miłości i nadziei dla jego rodziców… 8 lat temu dostaliśmy zaproszenie do świata wcześniaków i była to niesamowita lekcja pokory, która trwa po dziś dzień… Cały czas pamiętamy, o wcześniactwie naszych dzieci. Nie możemy nigdy o tym zapominać i musimy kontynuować ten dar, który został nam dany, że Julia, Maja, Karolinka, Natusia i Oliwka są w takiej kondycji zdrowotnej a nie innej. Bez ciężkiej pracy, wiary, konsekwencji działania z wizją końca nie wyglądałyby tak jak wyglądają. Każdy mały człowiek potrzebuje czasu, uwagi i pielęgnacji, ale potrafi również odpłacić czułym spojrzeniem i szerokim uśmiechem.

Dlatego myślę sobie, że największą sztuką jest śmiać się zawsze i wszędzie … Nie żałować tego, co było .. Nie bać się tego co będzie …

Dlatego Drogi Rodzicu !!! Jeśli narzekasz na swój los nie dając sobie rady ze swoją pociechą pomyśl przez chwilę o nas na pewno poczujesz się lepiej 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Poświęciłam się cała moim dzieciom i nie żałuję, bo wiem że najtrudniejszą pracą jest wychowanie człowieka, to zaprocentuje po sto kroć i pozostawię ślad po sobie. Mogłabym pisać godzinami o tym co przeszłam w ciągu ostatnich 8 lat, co czułam i co teraz czuję… Może kiedyś … napiszę książkę… wspomnień jest mnóstwo…
Czasami zastanawiam się jak ja to wszystko przeżyłam, a jeszcze tyle przede mną … raczej przed nami  …

Pomimo strachu, cierpienia i łez… wbrew wszystkiemu co krzyczało “to nie jest możliwe” – ZWYCIĘŻYŁYŚCIE

Z dedykacją dla naszych BOHATEREK – Mama i Tata !!!

 

 

możesz jeszcze przeczytać

Wcześniaki dzieciaki

Sytuacja, kiedy dziecko przychodzi na świat przed planowanym terminem porodu to problem, który dotyka co dziesiątą rodzinę. Ich rzeczywistość zaczyna oscylować wokół myśli i działań mających na celu poprawę perspektywy rozwojowych swojego maleństwa. Wcześniak to noworodek urodzony przed końcem 37 tygodnia ciąży z objawami niedojrzałości anatomicznej i czynnościowej wszystkich narządów i [...]

Czytaj więcej

Nasze dziecko zmienia szkołę …

Zmiana szkoły to poważne wyzwanie i wielka zmiana w życiu każdego młodego człowieka. Oczywiście my rodzice również przeżywamy i zastanawiamy się, jak nasza pociecha poradzi sobie w nowym środowisku i zupełnie nowym otoczeniu. Wiadomo, że każde nowe ważne wydarzenie, niesie za sobą element niepewności, obawy a czasem nawet lęku przed nieznanym. Odczuwają to dorośli – dlaczego […]

Czytaj więcej
 • J. Kac

  A rozważali Państwo Domową Edukację dla swoich córek?

 • Zuzanna Stec

  Mam dokładnie to samo zdanie. Sama mam z mężem 2-letnią córeczkę i oka nie możemy z niej spuścić, a przy pięciu dzieciach to potrzebowalibyśmy chyba 3 dodatkowe pary rąk. 🙂

  ___________________________________________________
  http://gazetka-lewiatan.pl/prezenty-na-dzien-matki-zrob-to-sam/

 • Dziecko najszybciej nauczy jeździć się na nartach w szkółce narciarskiej. Dlatego staramy się wybierać z dziećmi do miejsc, gdzie organizatorzy dbają o edukację sportów zimowych. W tym roku zdecydowaliśmy się na https://portaski.pl . Wspólnie z dziećmi będziemy szlifować umiejętności jazdy na nartach podczas wypoczynku na feriach zimowych.